Spółka celowa UEK jest drugą w kraju spółką celową powstałą przy publicznej uczelni ekonomicznej obok Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Rzeczywistym celem działania jest wykorzystanie spółki jako instytucji inicjującej wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, w szczególności w zakresie wsparcia sektora finansowego, ale nie tylko. Wśród celów głównych działalności Spółki, wyszczególnionych w akcie założycielskim, wymienia się komercjalizację pośrednią.
Na podstawie założeń ustawodawcy oraz strategii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie jako kluczowe cele działalności Spółki wymienić należy prowadzenie działalności gospodarczej wyodrębnionej organizacyjnie i finansowo, w tym podejmowanie działań na rzecz instytucji otoczenia biznesu oraz podejmowanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, polegających w szczególności na:
01.
Komercjalizacji badań, prac rozwojowych i technologii oraz transferze wiedzy
z Uczelni do gospodarki poprzez:
- rozwój innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych i marketingowych,
- rozwój analiz laboratoryjnych przy wykorzystaniu istniejącej substancji trwałej UEK,
- rozwiązywanie problemów i poprawę standardów w zakresie jakości i bezpieczeństwa produktów,
- realizację ekspertyz i opinii dla branż,
- rozwój innowacyjnych modeli biznesowych,
- wdrażanie w przedsiębiorstwach rezultatów zleconych opracowań lub rozwiązań bazujących na wynikach badań naukowych zrealizowanych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie,
- prowadzenie prac rozwojowych i badań naukowych zleconych przez przedsiębiorstwa, służących rozwiązaniu określonych problemów rynkowych, technologicznych, zarządczych,
- tworzenie spółek spin-off lub spin-out.
02.
Realizacji modelu Inkubatora innowacji/przedsiębiorczości, który będzie realizował założenia statutowe poprzez stały nabór pomysłów (procedura konkursowa) w celu wyłonienia projektów, dla których dofinansowane zostaną prace przedwdrożeniowe.
03.
Realizację projektów NCBiR, PARP, KE oraz regionalnych operatorów, itp. w celu opracowywania nowych produktów i technologii na potrzeby partnerów biznesowych poprzez:
- pozyskiwanie wsparcia ze źródeł krajowych, europejskich i międzynarodowych,
- budowanie modelu współpracy w obszarze zarządzania projektami B+R na zlecenie przedsiębiorstw,
- realizację usług szkoleniowych (komercyjnie) w zakresie zarządzania projektami B+R,
- budowanie modelu funkcji operatora programów B+R w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 (poziom krajowy i regionalny).